Galeria
Galeria
Galeria
Galeria
   zobacz wszystkie aktualności

  Czytaj więcej : KTO NAS TRUJE??!! »
  
Data dodania : 2008-10-18   |   wyświetleń : 8286

ZAKAZ SPALANIA LISCI!!

Od dnia 24 stycznia 2008 roku obowiązuje nowy „Regulamin utrzymania czystości i porządku na terenie miasta Jelenia Góra” (przyjęty Uchwałą Rady Miejskiej Jeleniej Góry nr 129/XIX/2007 z dnia 27 listopada 2007 roku), który automatycznie wprowadził całkowity zakaz spalania odpadów roślinnych, w tym liści.

Dym ze spalanych odpadów roślinnych ma tak szkodliwe oddziaływanie jak dym papierosowy (papierosy to też liście!!) - znajdują się w nim m.in. węglowodory aromatyczne (bardzo rakotwórcze), tlenek oraz dwutlenek węgla (wywołują efekt cieplarniany) czy tlenki azotu.

Co zatem robić z liśćmi?? Najprostszym, a zarazem najbardziej ekologicznym sposobem jest dołowanie liści (już po kilku miesiącach w ich miejsce powstaje wspaniała ziemia pruchnicza) lub ich kompostowanie. W najgorszym wypadku można wsypywać je do kosza na śmieci lub zakupić w firmie wywożącej nieczystości odpowiednie worki - ale jest to drogi i nieekologiczny sposób pozbycia się odpadów roślinnych.

Jeśli mimo wszystko Wasi sąsiedzi spalają liście i inne odpadki z ogrodu, należy niezwłocznie powiadomić o tym fakcie Straż miejską (tel. kontaktowy: 075 75 251 62), która natychmiast odpowiednio interweniuje.

Komentarze [ 5 ]
dodaj komentarz »
[ liściu44 ] » paliłem,pale i będe palił!!!!
mam zywoplot kolo domu to zeby je zakopac ,musiałbym kopac dół wielkosci grobu!!a kompostu mi nie trzeba!a czy ktos wie jakim mandatem mogą mnie te patałachy,darmozjady od wypisywania mandatów za złe parkowanie ukarac??????
Data dodania : 2009-05-25
[ alibaba ] » liscie
I znow sie listki pala jak za dawnych czasow Alibaba
Data dodania : 2008-11-11
[ GENIUSZ2 ] » ODZEW
właśnie jak budowali, walili młotami, kurzyli, gruszki jeździły to wszystko było o.k., a teraz wielkie państwo z j.g. to im dymek przeszkadza
Data dodania : 2008-11-04
[ geniusz ] » odzew
nie ma to jak nowy sąsiad - nie dawno srali do plastikowej budki a teraz im liście przeszkadzają 20 lat liście palę i huj wam do tego
Data dodania : 2008-11-04
[ Grażyna ] » brak odzewu
Niestety nie interweniuje, gdyż w soboty mają do dyspozycji 1 patrol i nie wyślą go do palonych ognisk (jeśli nie stwarzają one zagrożenia pożarem). A ja 3 sobotę spędzam przy zamkniętych oknach bo geniusze z ul.Makuszyńskiego mają wszystkich gdzieś i dymią na całe osiedle.
Data dodania : 2008-10-25