Galeria
Galeria
Galeria
Galeria
   zobacz wszystkie aktualności

Data dodania : 2010-06-04   |   wyświetleń : 8647

Międzynarodowy Festiwal Folkloru czesko – polskie SPOTKANIE 2010

JELENIA GÓRA PEŁNA FOLKLORU

Festiwal realizowany jest w ramach projektu:
SPOTKANIA – tradycja, kultura i codzienność na czesko-polskim pograniczu

organizator:  Miejski Dom Kultury „Muflon” 
miejsce: Jelenia Góra – Sobieszów polana pod Chojnikiem / ul. Zamkowa
termin:  19  czerwca 2010 (sobota), godz. 12.00 – 18.00
wstęp wolny

Międzynarodowy Festiwal Folkloru realizowany jest w ramach projektu:  SPOTKANIA – tradycja, kultura i codzienność na czesko-polskim pograniczu. Projekt współfinansowany jest z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego – Przekraczamy Granice. Partnerami projektu są Eurocentrum i Miasto Jablonec nad Nysą. Przedsięwzięcie realizowane jest przy finansowym współudziale Miasta Jelenia Góra.

O festiwalu w pigułce:
Inauguracją projektu SPOTKANIA – tradycja, kultura i codzienność na czesko-polskim pograniczu jest Międzynarodowy Festiwal Folkloru czesko – polskie SPOTKANIE 2010.
Spotkanie to będzie wspólną prezentacją folkloru regionu pogranicza. W festiwalu w Jeleniej Górze wezmą udział polskie i czeskie zespoły amatorskie, które prezentować będą tradycje i folklor swojego regionu – śpiew, taniec, zwyczaje ludowe, stroje regionalne oraz grę na instrumentach muzycznych. Prezentacja w Jeleniej Górze poprzedzona będzie już 12 czerwca 2010 w Jabloncu nad Nysą. Tam podczas spotkania grup folklorystycznych (seminarium),  polskie zespoły folklorystyczne będą miały okazję nauczyć partnera projektu, polskiego tańca i pieśni ludowych.

Kilka słów o projekcie:
Projekt SPOTKANIA - tradycja, kultura i codzienność na czesko-polskim pograniczu realizowany jest w latach 2010 – 2013 i składa się z części inwestycyjnej oraz programowej. W części inwestycyjnej po stronie polskiej zaplanowano remont i modernizację sali widowiskowej Miejskiego Domu Kultury „Muflon”. Prace remontowe swoim zakresem obejmują: przebudowę sceny, zaplecza dla artystów. Po remoncie sala ta ma spełniać kilka funkcji tj. sali projekcyjnej, teatralnej, tanecznej i koncertowej. W projekcie uwzględniono także nowoczesne wyposażenie, oświetlenie, nagłośnienie, wentylację i termomodernizację. Przewidziano także przebudowę foyer przed salą widowiskową, jak również remont elewacji frontowej budynku MDK „Muflon”. Oprócz działań inwestycyjnych wspólny, trzyletni program zawiera wiele różnorodnych działań, mających na celu  zbliżenie mieszkańców miast i okolic Jablonca nad Nysą i Jeleniej Góry na bazie wzajemnego poznania własnej kultury. Działania te dotyczyć będą tradycji wielkanocnych i bożonarodzeniowych. To także warsztaty muzyczne, projekcje filmów czeskich i polskich, konkurs  i wystawa fotograficzna „Jak żyjemy”, prezentacje amatorskich zespołów muzycznych, konkurs czeskiej piosenki a także festiwal folkloru. Ogółem w Miejskim Domu Kultury „Muflon” w Jeleniej Górze oraz w Eurocentrum w Jabloncu nad Nysą w ciągu trzech lat współpracy odbędzie się łącznie 30 imprez kulturalnych.

W programie festiwalu:
Uroczysta inauguracja projektu Spotkania – tradycja, kultura i codzienność na czesko-polskim pograniczu a także otwarcie Międzynarodowego Festiwalu Folkloru czesko – polskie Spotkanie 2010 odbędzie się o godz. 12.00. Program artystyczny rozpocznie wspólny występ reprezentacji wszystkich zaproszonych zespołów ludowych. Gościem specjalnym będzie Taneczne Studio Magdaléna z Czech. Spektakl jaki zaprezentują przedstawiał będzie jedną z czeskich wiosennych tradycji zwaną „otwieranie źródełek”. To bardzo dawny zwyczaj, gdy przede wszystkim dzieci, śpiewając pieśni, czyściły źródło życia (czyli naturalne źródła) z liści, które w nich osiadły w czasie zimy.

Podczas festiwalu wystąpią zespoły ludowe z Czech:

 • Taneczne Studio Magdaléna z Czech
 • Šafrán – Zespół Folklorystyczny z Jablonca nad Nysą
 • Nisanka - Zespół Folklorystyczny z Jablonca nad Nysą
 • Jizera - Zespół Folklorystyczny z Liberca

oraz zespoły folklorystyczne z Polski:

 • Jeleniogórzanie – Chór śpiewaczo – taneczny z Jeleniej Góry
 • Karkonosze – Zespół ludowy z Gruszkowa
 • Rząsinianki – Zespół pieśni  z Rząsin
 • Sołtysowe Gryfinki – Zespół pieśni z Proszówki 
 • Zespół Reprezentacyjny Tańca Ludowego ze Szkoły Podstawowej nr 2 w Jeleniej Górze

Podczas Festiwalu zapewniona będzie strawa tak dla ciała jak i dla ducha. Oprócz prezentacji zespołów będzie można w labiryncie stoisk z wyrobami regionalnymi (rękodzieło, wyroby z masy solnej, biżuteria artystyczna, potrawy regionalne itp.)znaleźć coś dla siebie. Na Festiwalu nie zabraknie również stoisk z produktami regionalnymi oraz kulinarnymi. Dla dzieci organizatorzy przygotowali także wiele atrakcji m.in. ogródek artystyczny czy warsztaty filcowania. Na festiwalu swoje naturalne bogactwo zaprezentuje także Karkonoski Park Narodowy, który przygotował dla bogatą ofertę wydawniczą i edukacyjną.

Podczas tegorocznego festiwalu zostanie wysłana do mieszkańców Sobieszowa POCZTÓWKA Z XV DNI SOBIESZOWA. Uroczyste wysłanie korespondencji odbędzie się o godz. 18.00 na zakończenie festiwalu.
Przesyłka ta będzie nietypowa, gdyż przyjmie formę zapomnianej już „grającej pocztówki”.
Adresaci będą mogli posłuchać, ale także i zobaczyć:

 • prezentację projektów pomnika Kunegundy, przygotowaną pod patronatem Stowarzyszenia Sympatyków Sobieszowa
 • „Edukacyjny marsz na Chojnik”/od godz. 10.00 – organizuje Stowarzyszenia Sympatyków Sobieszowa
 • „W krainie czarów, w krainie lasów”/od godz. 12.00 – program edukacyjno – wydawniczy Karkonoskiego Parku Narodowego
 • zespół HAYAT/godz. 18.00,
 • BALKAN SEVDAH/ok. godz. 18.30 - zespół bałkańskiej muzyki ludowej,
 • THE HOUND DOGS/ok. godz. 20.00 – rockandrollowy zespół z Jablonca nad Nysą.

SERDECZNIE ZAPRASZAMY

więcej informacji na stronie: www.muflon.sobieszow.pl

Komentarze [ 7 ]
dodaj komentarz »
[ andrzej ] » dzień sobieszowa 2010
szkoda tylko że jeden dzień
Data dodania : 2010-06-25
[ Jacek ] » dzień Sobieszowa
Byłem pozytywnie zaskoczony. Stwierdzam, że nasi sąsiedzi potrafią się bawić:)
Data dodania : 2010-06-24
[ mmmmm ] » dzień sobieszowa 2010
proponuję żeby przez cały rok ludzie sami zbierali kase na lepszą impreze gdyby w sobieszowie w karzdym sklepie była puszka na pieniądze to przez caly rok nazbierało by się. oczywiście to były by datki dobrowolne
Data dodania : 2010-06-22
[ anonim ] » dzień sobieszowa 2010
moja propozycja na lepsze dni sobieszowa; w karzdym sklepie sporzywczym w sobieszowie powinna stac puszka na pieniądze i ludzie przez cały rok wrzucali by dobrowolne datki i przez cały rok nazbierało by śię troche pieniędzy na lepsze dni sobieszowa ;naprawde moglo być lepiej
Data dodania : 2010-06-22
[ kara ] » dzien sobieszowa
poraszka z tą imprezą
Data dodania : 2010-06-21
[ polk ] » dzień sobieszowa 2010
totalna poraszka totalne badziewie coto miała byc impreza organizatorzy powinni się wstydzić.kompromitacja dla wszystkich organizatorów a wpszyszłym roku pewnie wogóle niebędzie .niech się nie tłómaczą ze nie mają pieniędzy bo napewno mają.tylko im szkoda na zorganizowanie lepszej imprezy .kompromitacja!!!!
Data dodania : 2010-06-21
[ krystian 12 ] » dni sobieszowa2010
dni sobieszowa byly do dupy przepraszam dzien sobieszowa ,powinni sioe stydzic maja kase ale nie chcom na sobieszow wydac tylko do swojej kieszeni umia BRAC PIENIADZE!!!!!!!!!!!!!!! ORGANIZATOR TEJ SZOPKI POWINIEN SIE STYDZIC
Data dodania : 2010-06-20