Galeria
Galeria
Galeria
Galeria
   zobacz wszystkie aktualności

Data dodania : 2011-04-14   |   wyświetleń : 7658

POLSKA WIELKANOC Z CZESKIM GOŚCIEM

POLSKA WIELKANOC Z CZESKIM GOŚCIEM „Religia a tradycja”  dyskusja/debata otwarta
Termin: 15.04.2011, godz. 18.00 / galeria MUFLON

Debata i otwarta dyskusja – spotkanie z publicznością oraz etnologiem panem Henrykiem Duminem, w obecności zaproszonych przedstawicieli kościołów: ks. Marian Matula, ks. Bazyli Sawczuk (proboszcz parafii prawosławnej Św. Piotra i Pawła w Jeleniej Górze), ks. Sebastian Kozieł (duszpasterz parafii Kościoła Ewangelicko – Augsburskiego w Jeleniej Górze), Krzysztof Świerkowski (kierownik zboru kościoła Adwentystów Dnia Siódmego w Jeleniej Górze), jak również religioznawcą panią Sandrą Nejranowska – Białka,  dotyczyła będzie  zwyczajów, obrzędów  religijnych oraz świeckich, jakie przetrwały w polskiej tradycji wielkanocnej. To okazja do zgłębienia i poznania obrzędu, jaki corocznie obchodzimy podczas świąt Wielkiej Nocy. To możliwość spotkania i poznania  innych tradycji oraz obrzędów. Dowiemy się jak obchodzone są uroczystości Wielkiej Nocy w tradycji różnych kościołów. Etnolog przybliży wymowę symboliczną zachowanych w polskiej tradycji obrzędów wielkanocnych. Religioznawca wskaże na wielobarwność  i wielowymiarowość istoty świętowania. Eklektyzm współczesnego świata, rodzi wiele pytań, na które warto szukać odpowiedzi. Dyskusja „Religia a tradycja” jest okazją do spotkania i przenikania różnorodnych tradycji a może nawet  i znalezienia odpowiedzi na nurtujące pytania.

POLSKA WIELKANOC Z CZESKIM GOŚCIEM JARMARK WIELKANOCNY
Termin: 16.04.2011, godz. 15.00 – 18.00 / sala widowiskowa

Polska Wielkanoc z czeskim gościem jest jednym z wielu działań, które zaplanowano  podczas trzyletniego projektu SPOTKANIA – tradycja, kultura i codzienność na czesko – polskim pograniczu.
Celem tych wydarzeń jest umożliwienie uczestnikom porównania obu kultur, poszukiwania wspólnych korzeni i w efekcie postrzegania pogranicza polsko-czeskiego jako spójnego obszaru.
Uczestnicy będą mogli w teorii i w praktyce poznać polską i czeską tradycję wielkanocną. Najpierw teoretyczne i historyczno – obyczajowe tło podczas otwartej debaty pn „Religia a tradycja”, by na następny dzień, tj. 16.04.2011 już  w praktyce podziwiać a nawet samemu stworzyć tradycyjne wyroby wielkanocne. Czeski zespół folklorystyczny Jizerka z Jablonca nad Nysą zaprezentuje także  zwyczaje wielkanocne  mieszkańców  Ziemi Jabloneckiej. Całość odbywać się będzie w atmosferze jarmarku wielkanocnego, podczas którego prezentowane zostaną polskie wyroby tradycyjne oraz pieśni i obrzędy  wielkanocne, wykonywane przez zespół ludowy JELENIOGÓRZANIE.W trakcie jarmarku zostanie rozstrzygnięty konkurs pn. „Polska tradycja wielkanocna”, który trwa już od 1.02.2011. Prace prezentowane będą w trzech kategoriach tematycznych: stroik na stół wielkanocny, pisanka wielkanocna, palma wielkanocna.

PROGRAM IMPREZY W SKRÓCIE:

  • rozstrzygnięcie konkursu „Polska tradycja wielkanocna”
  • prezentacja czeskiej i polskiej tradycji wielkanocnej przez zespoły ludowe z Polski i z Czech: Jeleniogórzanie, Jizerka
  • mini-warsztaty wyrabiania ozdób wielkanocnych / prowadzenie MUZEUM KARKONOSKIE
  • rękodzieło i wyroby regionalne / prezentacja stoisk
organizator:
MDK „Muflon” oraz Eurocentrum Jablonec nad Nisou s.r.o. więcej informacji o projekcie:
www.setkavani.eurocetrumjablonec.cz
www.muflon.sobieszow.pl

Komentarze [ 0 ]
dodaj komentarz »