Galeria
Galeria
Galeria
Galeria
   zobacz wszystkie aktualności

Data dodania : 2011-10-31   |   wyświetleń : 38893

Weekend z czeskim filmem

Głównym tematem i atrakcją „Weekendu z czeskim filmem” był twórczy duet: J. Menzel i B. Hrabal. W Miejskim Domu Kultury „Muflon” można było zobaczyć najlepsze owoce ich kreatywnej współpracy pełnej charakterystycznej poetyki, dowcipu i ciepła. „Postrzyżyny”, „Skowronki na uwięzi”, czy nagrodzone „Pociągi pod specjalnym nadzorem” – były to propozycje dla widzów, które wypełniły czas w sobotę, pierwszym dniu. Przed ekranizacją filmów odbyła się krótka prelekcja filmoznawcy z Czech, który przedstawił historię twórczości wyżej wymienionego duetu i przebieg ich owocnej współpracy.

Warto dodać, że J. Menzel zaczął kręcić filmy w połowie lat 60. XX wieku. Jego filmy, choć czasem dotykają bardzo ważnych tematów, są wyjątkowe. Zaraz na początku swojej kariery zdobył Oskara za film „Pociągi pod specjalnym nadzorem”, według minipowieści, pod tym samym tytułem, pisarza Bohumila Hrabala. J. Menzel jest jednym z czołowych twórców tzw. nowego kina czeskiego.

W niedzielę salę widowiskową opanowały dzieci. „Poranek z krecikiem”, czyli dwie godziny poświęcone na bajkę krecikową był nie lada atrakcją. Serial ten opowiada o małym kreciku i jego niezwykłych, fascynujących przygodach. Główny bohater ma wielu przyjaciół, z którymi się bawi i wesoło spędza czas. W razie kłopotów jest zawsze pomocny, dlatego jest bardzo lubiany. Nigdy się nie nudzi, ma głowę pełną szalonych pomysłów. Najmłodszym przypodobała się szczególnie myszka. Między bajkami zorganizowane zostały gry i zabawy dla dzieci. Rodzice i najmłodsi odbiorcy byli bardzo zadowoleni.

„Weekend z czeskim filmem” jest działaniem w ramach projektu: Spotkania – tradycja, kultura i codzienność na czesko – polskim pograniczu. Projekt współfinansowany przez UE z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Operacyjnego Współpracy Transgranicznej Republika Czeska – Rzeczpospolita Polska 2007 – 2013.

Komentarze [ 0 ]
dodaj komentarz »