Galeria
Galeria
Galeria
Galeria
 

ChojnikIstnieją hipotezy, że pierwszym założeniem obronnym na górze Chojnik był gród plemienia Bobrzan. Na pewno w drugiej połowie XIII wieku Bolesław Łysy-Rogatka wzniósł tu dwór myśliwski o cechach obronnych, który pod koniec XIII wieku rozbudował go Bolko I Surowy. Kiedy do władzy w księstwie świdnicko-jaworskim doszedł Bolko II, stworzył potężne mocarstwo, które w czasie swojego panowania umocnił wieloma zamkami. Za jego czasów, prawdopodobnie około 1355 roku, wzniesiono również zamek na Chojniku zastępując wcześniejszy dwór. Na skalistym szczycie opadającym od południa pionową ścianą powstała kamienna twierdza, choć niewielkich rozmiarów to przez swoje położenie niezwykle trudna do zdobycia.

Zachodnią część nieregularnego czworoboku założenia zajmował budynek mieszkalny, a wschodnią - potężna okrągła wieża. Niewielki dziedziniec od północy i południa broniły mocne mury. Całość wzniesiona została z kamienia. Po śmierci Bolka II wdowa po nim księżna Agnieszka oddała zamek w 1392 roku późniejszemu protoplaście potężnego śląskiego rodu - Gotsche Schoffowi. Zamek pozostał z krótką przerwą w rękach Schaffgotschów do końca swojego istnienia. Gotsche Schoff istniejące zabudowania wzbogacił w 1405 roku o kaplicę św.Jerzego i św.Katarzyny, którą umieścił nad bramą wjazdową w wykuszu z czerwonego piaskowca (niedawno częściowo odbudowaną). Podczas wojen husyckich  Schaffgotschowie, mając oparcie w tej niedostępnej twierdzy, łupili podążających szlakiem handlowym kupców oraz okoliczną ludność. Jeszcze w XV wieku warownia została mocno rozbudowana. Od strony północno-wschodniej powstał rozległy zamek dolny o nieregularnym kształcie, który zajęły głównie pomieszczenia gospodarcze. Przy południowym murze była kuchnia, dalej na wschód mieszkania załogi zamkowej, przy murze północno-wschodnim piwnica i dalej sala sądowa. Na środku dziedzińca zamku dolnego wzniesiono kamienny pręgierz.

Zamek ChojnikZamek nigdy nie posiadał studni, a wodę gromadzono w skalnych cysternach, najpierw na zamku górnym, potem kolejna znalazła się na terenie zamku dolnego. W pierwszej połowie XVI wieku dokonano kolejnej rozbudowy. Powstał wtedy otoczony murami trzeci dziedziniec przylegający do zachodniego muru zamku dolnego. Północną część nowego terenu zajmowało mieszkanie komendanta zamku, na nowym dziedzińcu postawiono również stajnie, a w północnym narożniku była wieża z lochem głodowym. W nowej części znalazła się kolejna cysterna na wodę. Prawdopodobnie podczas tej rozbudowy zwieńczono wszystkie mury zamkowe renesansową attyką w kształcie półkoli. W 1560 roku od strony północnej całego założenia dobudowano obszerną basteję. Wojna trzydziestoletnia spowodowała, że zamek umocniono od strony najłatwiejszego dostępu fortyfikacjami i dodatkową bramą wjazdową. Kiedy w 1634 roku ścięto Jana Ulryka von Schaffgotscha, zamek został skonfiskowany przez cesarza, jednak w 1649 roku zwrócono go poprzednim właścicielom. Nie przenieśli oni tu swojej stałej siedziby. Gdy 31 sierpnia 1675 roku zamek spłonął od uderzenia pioruna nie  podjęto się już odbudowy. Opuszczona warownia popadła w ruinę.

Chojnik 1822 roku utworzono tu odwiedzane chętnie przez turystów-kuracjuszy schronisko, które funkcjonuje do dziś. Legenda głosi, że mieszkała tu księżniczka Kunegunda, córka właściciela zamku. Jej kaprysem było, żeby kandydat na męża, objechał konno w pełnej zbroi zamkowe mury. Długo nikomu się to nie udawało, a kolejni śmiałkowie ginęli spadając w przepaść. Pewnego razu przybył na zamek rycerz z Krakowa, który dokonał tego karkołomnego wyczynu, kiedy jednak oczarowana księżniczka ofiarowała mu swoją rękę - odrzucił jej starania i odjechał. Poniżona i niechciana panna rzuciła się w przepaść z murów, z których spadali śmiałkowie wysyłani przez nią na śmierć. Do dziś podobno można zobaczyć ducha jednego z rycerzy, który konno objeżdża zamkowe mury w księżycowe noce.


Szlak papieski
W pierwszych dniach września 1956 r. wraz z grupą studentów krakowskich ksiądz Karol Wojtyła odwiedził kotlinę jeleniogórską. Było to w czasie wycieczki rowerowej na trasie Bolesławiec - Lwówek Śląski - Lubomierz - Mirsk - Świeradów Zdrój - Szklarska Poręba - Sobieszów - Zamek Chojnik - Jelenia Góra - Karpacz - Kowary - Kamienna Góra - Krzeszów - Szczawno Zdrój - Wałbrzych - Świebodzice. Szczególnym miejscem gdzie przyszły papież wraz z grupą studentów zatrzymał się na nocleg był właśnie Zamek Chojnik. Z tej okazji w dniu 9 czerwca 2007r. został otwarty Szlak Papieski.

Komentarze [ 37 ]
dodaj komentarz »
[ Herr Geisler ] » schönes Schlesien
In der Tat, eine schöne Gegend unser Schlesien. Es freut mich, das auch die Gäste unserer Heimat Gefallen an der schönen Natur Schlesien's finden.
Data dodania : 2011-10-03
[ wiesław p. ] » Dawne Technikum Rach. Rolnej
Po 57 latach odwiedziłem Szkołę w której zdawałem maturę.Wiele się zmieniło tak, jak i ja się zmieniłem.Uczyliśmy się w pałacu barokowym. Dziś bryła budynku niewiele się zmieniła,a wnętrze pałacu zostało przerobione na prymitywny barak.Podobnie jest z dostawionym budynkiem .Komu brakło wyobrażni? Napewno ówczesnemu dyrektorowi szkoły i konserwatorowi zabytków. Pałac powinien być dla Sobieszowa takim zabytkiem, jak i Chojnik przyciągającym turystów. Niestety! Podobnie jest z otoczeniem zespołu obecnych szkół. Dziś na takie zabytki są pieniądze z UE, ale do tego trzeba ludzi z wyobrażnią. Szkoda.Sobieszów , choć wiele stracił stając się częścią Jeleniej Góry, to jednak prężnie się rozrasta.Miłość do Sobieszowa, Chojnika i Sudetów została choć upłynęło ponad pół wieku.
Data dodania : 2011-06-28
[ Darek ] » Cudowne , urokliwe miejsce
Tu sie urodzilem ale wyjechalem , lecz serce zostalo ... Nie ma dla mnie piekniejszego miejsca na swiecie niz Cieplice i Sobieszow. Tu chce sie wracac i byc jak najdluzej. Karkonosze, Chojnik - moja milosc . Szkoda ,ze wielkie swierki wyciete przy stacji kolejkowej w Sobieszowie. Pozdrawiam .
Data dodania : 2010-11-20
[ Maniek R ] » To miasto dzieciństwa
Dzieciństwo i młodość, Technikum Hodowlane w latach 70-tych, teraz Pomorze.Tęsknota została.Wracam co roku /odwiedzam rodzinę/ . Chojnik- ósmy cud świata :)))
Data dodania : 2010-06-30
[ Sylwia ] » Chojnik piękne miejsce
Zamek Chojnik- piękne miejsce, jego widok towarzyszy mi od pierwszych dni życia. Zawsze ma się ochotę tam wracać, szkoda tylko że tak ciężko wyjechać tam rowerem :P
Data dodania : 2010-04-03
[ regina ] » poezja
nawet nie wiecie, że Sobieszów ma swoją poetkę. Pisze piękne wiersze o zamku Chojnik. Jest laureatką wielu konkursów literackich.
Data dodania : 2010-02-18
[ Marek ] » Hołd Chojnikowi.....
Po raz pierwszy byłem w Sobieszowie i na Chojniku w 1969 roku z wycieczką szkolną. Potem, urzeczony miejscem i okolicą, wracałem tam jeszcze wielokrotnie To jest magiczne miejsce, z duszą – nie ma takiego drugiego zamku i miasteczka w Polsce. I to nie tylko moja opinia. Pozostawia niezatarte wspomnienia i daje człowiekowi siłę i chęć powrotu do tej małej Śląskiej miejscowości. Jak się idzie do Sobieszowa od strony Cieplic, to wyłania się zamczysko w oddali w całym swoim majestacie i niezgłębioną tajemniczością. Jest w nim moc jakaś, która pozostaje w turyście na zawsze. I człowiek tam wraca. PS. Jeśli zmieszczę tutaj, to podam tylko jeszcze początek mojego długiego wiersza poświeconego Chojnikowi (jedyny wiersz, który napisałem w życiu): „Nad starym zamczyskiem wiatr żałośnie wzdycha, nad skalnym urwiskiem głos Twój gdzieś przemyka. Obiega zamczysko, uderza o skałę, wnet wszystko ucichło, wiatr roznosi chwałę. Echa chwały szybsze, a me na tej skale, czym dalsze tym żywsze pozostały żale.... „ Pozdrawiam.
Data dodania : 2010-02-06
[ mariusz ] » super
byłem na nim szkoda że nikt w nim nie mieszka
Data dodania : 2009-09-18
[ wieslaw ] » Chojnik
Mieszkalem w Sobieszowie w latach1950-1954, bedac uczniem P.Technikum Rachunkowosci Rolnej. Czesto bywalem na Chojniku, ktory nazywany byl wowczas Chojnastym. Sobieszow i Chojnik dla mnie to miejsca magiczne,a w tamtych czasach nieskazona przyroda i niezniszczona infrastruktura podnosily walory miejsca. Bywam tam dalej mimo uplywu czasu.
Data dodania : 2009-08-03
[ kKatarzyna Kulig ] » ciao
Co roku, w wakacje wdrapywalam sie na Chojnik z kuzynami!To byly niezapomniane wyprawy!nie bylam na zamku juz od lat,w tym roku zamierzam wrocic i odswiezycz wspomnienia z mlodosci
Data dodania : 2009-05-27
[ W45YQ ] » WY45Y

Data dodania : 2009-05-13
[ Kuba ] » Najlepsza trasa
Najlepsza trasa jaką znam na Chojnik
Data dodania : 2009-05-07
[ ROBERT ] » ZAMEK
to był czarny szlak a jaskinia ta a właściwie przesmyk jest w zbójeckich skałkach
Data dodania : 2009-01-04
[ majster ] » szlak
Byłem w zamku 30 lat temu szlak prowadził przez jakąś jaskinie czy może mi ktoś powiedzieć jaki to był kolor szlaku
Data dodania : 2008-12-29
[ Marzena ] » super
Na Chojniku byłam tylko raz i podobało mi się ale cały Sobieszów i okolice są super!!!!!!
Data dodania : 2008-12-26
[ Dżasta ] » zamek
A w jakiej miejscowości znajduje sie ten zamek Chojnik?
Data dodania : 2008-10-05
[ sadra ] » kunegunda
ale smierzne
Data dodania : 2008-09-09
[ Danuta ] » Zamek Chojnik
zamek Chojnik nie zapomnę wycieczki do końca zycia
Data dodania : 2008-09-05
[ Madzia ] » chojnik
Kiedys uwielbialam zamek chojnik.I nadal tak jest tyle,ze nie widzialam go od 10 lat.W tym roku jeszcze go odwiedze,bo bardzo tesknie za nim,tak jak za calym Sobieszowem.
Data dodania : 2008-08-17
[ mirek ] » też nie zdobyłem!!!
potężny zamek. padłem u jego murów. zjazd z gopr-em to było przeżycie. należy zobaczyć.
Data dodania : 2008-08-02
[ Marta D. ] » Moje miasto!!!
Uwielbiam moje miasteczko!Nauczyłam mojego męża kochac góry. Każdego roku spacer na Chojnik, jest obowiązkową tradycja w naszej rodzinie:) Pozdrawiam :)
Data dodania : 2008-06-20
[ Weronika ] » ocena po 30 latach
A ja byłam po 30 latach w Sobieszewie i znów mi się podobało,tym bardziej ,że wspomnienia z młodych lat wzięły górę i może byłabym szczęśliwa ,gdyby................................. Nawet nie wiecie jaki Dolny Śląsk jest piękny i jak można za nim tęsknić!!!!!!!!!!!!!
Data dodania : 2008-06-06
[ goja ] » ten zamek
jest tam naprawde bardzo ładnie tylko mam złe wspomnienia bo połamałam tam tipsy;)
Data dodania : 2008-05-12
[ alibułaba ] » zamek chojnik

Data dodania : 2008-03-17
[ hanna ] » moj zameczek
bylam na Chojniku w dziecinstwie mialam wtedy 14 lat do dzis pamietam jaki jest piekny przyzeklam sobie ze w tym roku zabiore tam syna nigdy nie byl w polskich gorach i mysle ze wlanie od tego miejsca powinien zaczac
Data dodania : 2008-02-25
[ Grzesiek ] » Kontakt do schroniska
Czy mógłby mi ktoś podać numer telefonu do schroniska na Chojniku?
Data dodania : 2007-12-23
[ Mariusz ] » Zamek Chojnik
Witam. Piękna wizytówka dla Sobieszowa!!!. Wiecie że na strefie mieliśmy skocznie narciarską i trasę do biegów na nartah z oświetleniem,a w latach sześćdziesiątych w planach był wyciąg krzesełkowy na Zamek Chojnik !!!.Szkoda,wielka szkoda że tych atrakcji nie ma !!!.
Data dodania : 2007-11-01
[ halina Wojtowicz Moszynska ] » Sobieszów moja wizja przyszłości
Wiadomo że Sobieszów to Chojnik, ale czy tylko Chojnik? Czy dawna piękna miejscowośc letniskowa, która teraz jest sypialnią Jelelniej Góry może znów nią zostać? Proponuję temat: "Jaka jest moja wizja Sobieszowa"
Data dodania : 2007-08-13
[ Maciek ] » Blad
Poprawdzie w tekscie slowo, bo ktoś zle wprowadzil nazwisko :-) KOJTYLA :-) ? - troche, a jednak strona nie jest doklada ;-) skoro zawiera nawet takie bledy :)
Data dodania : 2007-08-08
[ Martit ] » 0692287235
Piszcie co chcecie, a ja i tak kocham moje miasteczko i nie wyobrazam sobie wakacji bez spaceru na zamek :)
Data dodania : 2007-08-01
[ Maciek ] » Temat
Artykuł artykułem, ale lepszy :-) film o sobieszowie cala historia łacznie z chojnikiem i cmentarzem pod nim
Data dodania : 2007-06-26
[ Norbert ] » Chojnik Chwała Sobieszowa
Chojnik z niektórych Zamków śie Wyróznia np Bolków jest w mieście a chojnik w lesie na Górze
Data dodania : 2007-06-10
[ Marcia ] » nasza metropolia xDD
taa.... i ja niby mieszkam w tej metropolii... wieśśśśśśś xDDDD
Data dodania : 2007-05-24
[ armagedon ] » nareszcie
Nareszcie jakaś konkretna strona o Sobieszowie, brakowało tego.Tak trzymać!!!Graficznie ładna, treściwa.Ludzie, to NASZA strona!!!
Data dodania : 2007-05-22
[ Weronika z Sobieszowa ] » Jeszcze żeby trochę pozmieniać...
Bardzo dobry artykuł napisali. Chciałabym, żeby przed wejściem do Karkonoskiego Parku Narodowego, stało ponad 200 koni, w tym 10 kucyków. Np. jeśli ludzie będą chcieli iść czerwonym szlakiem, będą mogli wypożyczyć sobie obojętnie jakiego konia. Cena: 10 zł. za 10 godz. a 1 zł. za 1 godz. To było by super!!! Jesli tak zrobicie to dam znacznie wyższą ocenę!!!I nie tylko ja, ale i napewno wszyscy będą zadowoleni!!!
Data dodania : 2007-05-15
[ Halina ] » Chojnik
Podoba mi się opisana historia. A gdyby tak jeszcze dodać starą nazwę, dlaczego ścięto Jana Ulryka Schaffgoyscha, trochę o zbójeckich skałach nabujać.
Data dodania : 2007-05-06
[ Roman ] » Chojnik nam pięknieje
Bardzo fajny artykuł - oby więcej takich
Data dodania : 2007-04-30